Kore Kozmetik Ürünleri | Kore Cilt Bakımı-Yeppuda.com

250 ₺ ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava

7.11.2022

Cilt Tipine Göre Nemlendirici SeçimiCilt Tipine Göre Nemlendirici Seçimi


Hepimiz yumuşacık pamuk gibi bir cildimiz olsun isteriz. Bunun içinde başucu ürünümüz elbette ki nemlendiriciler. Nemlendiriciler ciltte oluşan su kaybını dengeleyerek cildin kurumasına ve çatlamasını engeller. Nemlendirilmemiş, su kaybı dengelenmemiş bir ciltte kırışma ve yaşlanmaya sebep olur.  Bu durumu engelleyen deriyi esnek ve yumuşak durumda tutan yapı temelde sudur. Derinin su tutma oranı kişiden kişiye değişmektedir. Cilt tiplerinin kuru, yağlı, normal gibi sınıflandırılmasının bir nedeni de aslında bu farklılıktır.

Deriden su kaybını engelleyen önemli bir tabaka olmasına rağmen rüzgâr, güneş ışını, kuru sıcak veya kuru soğuk hava, sabun gibi bazı dış etmenlerle derinin koruyuculuk özelliği azalmaktadır. Cildimiz giderek hassaslaştığı için daha dikkatli olmamız gerekir. Özellikle son yıllarda ozon tabakasının delinmesiyle birlikte gündüz kullanılan nemlendiricilerin güneş ışınlarından koruyucu olanları tercih edilmeye başlanmıştır. Bu yüzden son yıllarda nemlendirici alırken bu önemli özelliği de göz önünde bulundurmak gerekir.  Cildimiz için bu kadar önem arz eden nemlendiricilerin başlıca görevleri : 
Cildin var olan nem dengesini korumak,  cildi nemlendirerek yumuşatmak, cildi dış etkenlere karşı (rüzgâr, sıcak, güneş ışınları soğuk vb.) korumak, cildin su tutma özelliğini desteklemek, cildin daha iyi ve sağlıklı görünmesini sağlamak gibi özelliklere sahiptir.

1. Jel Şeklindeki Nemlendiriciler

Sulu ve yağlı jel özelliğinde olan ürünlerdir. Sulu jel şeklinde olanlar, yüksek oranda nem çekici madde içerirler ve özellikle masajda kullanılır. Bunlar, özellikle yaz mevsiminde kullanılmak üzere ya da yağlı cilt yapısına sahip kişilere önerilmektedir. Yağlı jeller ise ciltteki nemin buharlaşmasını engeller ve cilde yağ takviyesi yaparlar. Bunlar da sulu jellerin aksine kış mevsiminde ya da kuru ciltli kişilerin kullanımı için uygun olan ürünlerdir.

2. Losyon Şeklindeki Nemlendiriciler

İçerdikleri yağ oranlarına göre sınıflandırılan nemlendiricilerdir. Sulu yağ tipinde olanlar genellikle gece kullanımı ve kuru cilt tipi için önerilir. Yağlı su tipinde olanlarınki ise gündüz kullanımı ve yağlı cilt tipleri için uygundur.

3. Krem Şeklindeki Nemlendiriciler

Cildin nem dengesini korumak, cildi nemlendirmek, yumuşatmak amaçlı kullanıldıkları gibi, masaj kremi ve makyaj altı kremi olarak da kullanılırlar. Sulu yağ tipindekilerin özellikleri daha fazladır ancak cilt üzerinde yağlılık ve yapışkanlık hissi oluşturur.

Cilt için bir kalkan görevi gören nemlendirici vazgeçilmezdir. Peki, her nemlendirici her cilde uygun mu? Doğru nemlendirici seçimi nasıl yapılır? İşte oldukça önemli olan cilt tipine göre nemlendirici seçimi hakkında bilmeniz gerekenler:

Her cilt tipinin uygun nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Bol su içerek cildin ihtiyacı olan nemi sağlamanın yanında süreceğiniz nemlendirici kremler ile hem cildin direncini arttırmanız hem de nem dengesini korumanız gereklidir. Peki, her nemlendirici her cilde uygun mu? Doğru nemlendirici seçimi nasıl yapılır? İşte oldukça önemli olan cilt tipine göre nemlendirici seçimi hakkında bilmeniz gerekenler,

Yağlı veya sivilceli bir cilde dahi sahip olsanız cildinize düzenli olarak nemlendirici uygulamalısınız.

Elbette tam da bu noktada doğru nemlendiriciyi seçmiş olmak gereklidir. Yani kuru cilde uygulanan nemlendiriciler yağlı ciltlere ya da yağlı ciltler için olan nemlendiriciler kuru ciltlere uygulanmaz, uygulanmamalıdır! Çünkü yanlış nemlendirici kullanımı cildinizin yapısını ciddi şekilde bozabilir. Peki, losyonlar, kremler, jeller veya yağlar derken cilt tipine göre uygun nemlendirici seçimini nasıl yapmalı?

 
  1. Karma ciltler için nemlendiriciler: İki farklı nemlendiricinin kullanılması gerekebilen cilt grubudur aslında. Çünkü cildin bazı bölgeleri yağlı bazı bölgeleri kurudur. Yağlanma da genellikle t bölgesi olarak tanımlanan alın, burun ve çene bölgesindedir. Cildin yağlı bölgeleri için su bazlı nemlendiricileri kullanmak gerekirken, kuru bölgeler için de daha yoğun kıvamlı, kuruluğun derecesine göre yağ bazlı nemlendiriciler önerilmektedir. Diğer cilt tiplerinde de olduğu gibi düzenli olarak nemlendirme uygulaması yapılması gerekmektedir. Karma bir cilt yapısına sahipseniz sizlere
 
  1. Kuru ciltler için nemlendiriciler: Neme en çok ihtiyaç duyan cilt tipidir aslında. Çünkü kuruluk ile birlikte cilt esnekliğini kaybetmeye başlar. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda cilt çatlamaya, pul pul dökülmeye başlar ve kırışıklıklar, ince çizgiler daha çabuk ortaya çıkıp, çoğalır. Özellikle yaşlanma belirtileriyle mücadele edebilmek için düzenli olarak cildi nemlendirmeniz gerekmektedir. Nemden yoksun olan kuru ciltler için yoğun içerikli nemlendiriciler kullanılmalıdır. Ancak aynı zamanda da ciltte yağ dengesi sağlanmalı ve kendimizi yağlı hissetmemeliyiz. Bunun için sizlere en iyi nemlendiricilerden tavsiyeler verebiliriz:
 
 En sert ciltler dahi tüm kuru ciltler için yumuşak ve ipeksi hissetmenizi sağlayacak bal ve bambu özü ile hazırlanan kremi deneyebilir, cildiniz için yoğun nemlendirme sağlarken, cildi yenileyici bileşenler cildinizi aydınlatır ve hatta cilt tonunuzu eşitler.

 


 

Yeşil Çay dört mevsim boyunca güneş ışığı, rüzgâr ve doğa tarafından yetiştirilen fermente yeşil çayın nemini içerir. % 80'in üzerinde Yeşil Çay özü ile hazırlanan cildinizin derinliklerine nem vererek cildinizin susuzluğunu gidermeye yardımcı olan yeşil çay kremini deneyebilirsiniz.


3- Yağlı ciltler için nemlendiriciler: Sizlere en çok yapılan hatadan bahsetmek istiyorum yağlı cilde sahip kişilerin nemlendirici kullanmaması ve bunun cildini yağlandırdığını düşünmesi. Kesinlikle yağlı bir cilde sahip olsanız dahi nemlendirici kullanmanız gerekir çünkü: ciltlerde nem dengesi olmadığı için, cilt nemlendirilmediğinde daha fazla yağlanma eğilimi gösterir. Cilt yağlandıkça bu yağ gözenekler arasına dolar ve sivilce, siyah nokta gibi cilt problemleri de artış gösterir. Hatta cildin nem ihtiyacının karşılanmaması sonucunda pul pul dökülmeler bile meydana gelebilir. Tabii bunların yanında nemlendiriciler, cildi dışarıdan gelen kir ve diğer faktörlere karşı de koruma sağlar. Bu yüzden nemlendirici krem ve serumları cilt bakım rutininize dâhil etmeniz önemli.

Yağlı cilt bakımında en önemli konulardan biri doğru ürünleri kullanmaktır. Matlaştırıcı bir formda olan nemlendirici kremler seçerek cildinizin fazla parlamasını da önleyebilirsiniz. Yağlı cildiniz için doğru ve uygun içerikli ürünlerin seçilmesi şarttır. Özellikle de akneye eğilimli bir cilt yapısı olduğu için içeriğinde akne önleyici özelliklerin olması gereklidir. Yağlı cilt tiplerinde nemlendirici seçiminde önemli olan seçtiğiniz ürünün cildin yağ dengesini korumaya yardımcı olmasıdır. Yağlı cilde sahipseniz cildiniz için gerçekten mucize etkisi yaratan nemlendiricilerle karşınızdayım:

 
 

 
Sebum Control Jel Krem ile cildinizde ki fazla parlaklığı ve sebumu uzak tutabilirsiniz. Sebum cildinizde ki yağ sıvısına verilen isimdir. Sebumu hafifletmek için hazırlanmış jel krem, sadece yağı gizlemekle kalmaz, aynı zamanda cildi besleyerek aşırı yağ üretimini kontrol eder ve ferahlatıcı nem sağlar. Yağlı cildi hafif nemlendirme ile yenilerken pudralı bir görünüm sağlar, böylece cilt her zaman sağlıklı ve taze görünür. Hafif doku, yapışkan bir kalıntı veya yağlı bir film tabakası olmadan cildiniz tarafından hızla emilir, böylece cildiniz gün boyu taze görünür ve kendinizi yağlı hissetmezsiniz.
 


 
Yağlı ciltler için önerebileceğim diğer mükemmel nemlendirici ise Yumurta Akı Özlü Nemlendirici Astar Kremi: Makyaj uygulamasından önce pürüzsüz ve mat cilt yüzeyi oluşturmak için yumurta akı ile hazırlanmış, cildi nemlendiren, koruyan etkisini ilk kullanımda sizlerde hissedeceksiniz. Yumurta Beyazı - Ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır ve fazla yağı çözer. Bu özellikler cildiniz yumuşak ve taze görünmesine yardımcı olur.
 
4- Hassas ciltler için nemlendiriciler: Hassas ciltler için durumlar diğer cilt tiplerinden daha farklıdır aslında. Çünkü onlar için tek önemli olan nemlendiricinin yağ bazlı veya su bazlı olması değildir. Nemlendiricilerin içeriğindeki kimyasallara karşı cilt alerjik reaksiyonlar veya kaşıntı gibi belirtiler gösterebilir. Bu yüzden daha çok su bazlı ve bitkisel nemlendiriciler kullanılmalıdır. 
 Doğal yatıştırıcılarla hazırlanmış Calming Cream, yıpranmış cildinizi iyileştirir, yatıştırır ve nemlendirir. Günün yoğun temposu içinde zamanla yıpranan cildinize, böylece bakım yapabilirsiniz. Sakinleştirici ve nemlendirici etkili krem, cilt yapısının iç katmanlarını iyileştirerek kaybettiğiniz dengeyi yeniden kazanmanıza yardımcı olur. İçeriğindeki bileşenleri, güçlü anti bakteriyel ve cilt yenileyici özellik taşır. Quercitrin'in UV ışınlarından kaynaklanan hasarları iyileştirdiği bilinmektedir.

Cilt tipiniz ne olursa olsun, nemlendiricinizin güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisinin olmasına özen gösterin. Özellikle yaz aylarında ayrı bir güneş koruyucu losyon kullanılması da gerekebilir. Son olarak, satın alacağınız nemlendiricilerin içeriğini mutlaka okuyun. Örneğin alkol olmamasına özen gösterin veya cilt tipinize uygun içerikler olduğundan emin olun. Hassas bir cildiniz varsa bitkisel ürünleri tercih edin. Tamamen doğal ürünlerden hazırlanan Uzak Doğudan gelen güzelliği sizlerle buluşturan https://www.yeppuda.com/ sitemizi ziyaret ederek, sipariş oluşturabilirsiniz.