Yeppuda Korean Cosmetics

200TL Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava

3.08.2021

Koreli Kadınların Eşsiz Cilt Bakım RutiniKoreli Kadınların Eşsiz Cilt Bakım Rutini

Koreli kadınların muhteşem pürüzsüzlükteki ciltleri genetik mi yoksa bir sırları var mı?

K-pop ve tüm dünyada büyük ilgi gören Kore dizilerinden sonra Koreli kadınların bembeyaz ciltleri pek çok insanın ilgisini çekmeye başladı. Çok geçmeden tıpkı Kore dizileri ve K-pop gibi ‘K Beauty’ de bir akım haline geldi. Koreli kadınların bebeksi ve bembeyaz ciltlerine nasıl bir bakım yaptıkları tüm dünyada büyük bir merak konusu oldu. Tüm dünyada popülerlik kazanan bu bembeyaz ve pürüzsüz cilt önceleri Koreli kadınlara özgü genetik bir durum olarak algılansa da Koreli kadınların cilt bakımı konusuna oldukça önem verdikleri ve mermer gibi ciltlerini beslenmenin yanı sıra bakım rutinlerine borçlu oldukları ortaya çıktı.

Adeta bir porseleni andıran güzellikte bir cilt için oldukça genç yaştan itibaren özel bir bakım uygulamak aslında Kore kültürüne dayanıyor. Eski bir Kore atasözüne göre “çirkin kadın yoktur, tembel kadın vardır”. Geçmişten günümüze Kore’de güzellik oldukça önemli bir kavramdır. Beyaz tene sahip olmak da Kore güzellik algısında olmazsa olmazlardandır. Bronz, esmerleşmiş ya da soluk bir ten, Kore’de fakirlik olarak algılanır. Güzelliğe böylesine önem verilen bir kültürde kadınlar çok küçük yaşlardan itibaren cilt bakımlarına özen gösterir.

1.Kore Cilt Bakımında İlk Aşama: Temizlik

Tüm dünyanın ilgisini çeken Koreli kadınların cilt bakım rutini ilk aşaması; temizliktir. Temiz ve arındırılmış bir cilt için güne cildi nazikçe temizleyecek ürünler ile başlarlar. Sabun gibi cildi kurutacak bir ürünle temizlemek yerine cildin doğal bariyerini koruyacak bir içeriğe sahip olan jel, krem ya da köpük temizleyiciler bu aşamada kullanılabilir. Cildi temizleyici bir ürünle, masaj yaparak birkaç dakika boyunca temizlemek; cildin yağdan, makyaj kalıntıları ve kirden etkili bir şekilde arınması için gereklidir. Cildin ph seviyesinin korunması için cilt tipine uygun bir ürün seçilmelidir. Çok kuru ciltler, cilt temizliği aşamasında yağ bazlı temizleyici ürünleri kullanabilir.

Kore cilt bakım ürünleri, içerikleri genel olarak bitkisel ve doğaldır. Tüm dünyada temiz içerikli ürünlerin popüler olduğu, insanların kullandıkları cilt bakımı ve kozmetik ürünlerinin içeriklerini merak ettiği bir dönemde doğal ve bitkisel içerikli Kore cilt bakım ürünlerine ilgi duyması aslında çok da şaşılacak bir durum değildir.

2. Ölü Derilerden Kurtulun: Peeling

Temizlikten sonra Kore cilt bakım rutininde önem verilen bir diğer adım ise peeling’dir. Ciltteki ölü hücre kalıntıları temizlenmediğinde bu kalıntılara gözeneklere dolarak gözeneklerin genişlemesine, siyah nokta ve sivilce gibi cilt problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Kore cilt bakım ürünleri arasında yer alan küçük partiküllü peeling ürünleri kullanarak cilt yüzeyinde birikmiş ölü derileri temizleyebilirsiniz. Peeling ile cilt temizliği her gün olmasa da hafta bir ya da iki gün cilt bakım rutinine dahil edilmelidir. Peeling yaparken kullanılan ürünün partiküllerinin cildi çizmeyecek ve cilt üzerinde tahrişe neden olmayacak bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz.

3.Cildin pH Seviyesini Dengelemek İçin: Tonik

Sağlıklı bir cilt için cildin pH seviyesini dengede tutmak büyük önem taşır. Cildin pH değerinin bozulması; sivilce, kızarıklık ve tahriş gibi cilt sorunlarına neden olur. Cildin ideal pH seviyesi 5.5 olmalıdır. Ciltteki pH dengesini korumak için Kore cilt bakımında; cilt temizliğinden ve peelingden sonra ihmal edilmemesi gereken diğer adım, cilde tonik uygulamaktır. Tam olarak temizlenmiş bir cilt için tonik ile nemlendirilen bir pamuk yardımıyla cilt nazik bir şekilde temizlenmelidir. Bu şekilde gözeneklerinizi oldukça iyi bir şekilde arındırabilirsiniz. Bu aşamaları uygulamak, Koreli kadınların cilt bakım rutini içinde yer alan temizlik aşamasının olmazsa olmaz adımlarıdır. Kirden, sebumdan ve ölü hücrelerden arınmış bir cilt bembeyaz ve mermer gibi bir cilde sahip olmaya yardımcı olur.

Koreli kadınları cam gibi pürüzsüz ciltleri, sımsıkı gözeneklere sahiptir. Her ciltte gözenek vardır. Gözenekler, cildin nefes almasını sağlayan yapılardır. Yeterince temizlenmemiş ciltlerde gözenekler genişler, genişleyen gözeneklerde kir, yağ ve makyaj artıkları birikir. Bu da sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerine neden olur. Gözeneklerin sıkılaşması için cilt tipine uygun temizleyici ürünler ile peeling ve tonik gibi ürünlerin yanı sıra buhar banyosu gibi gözenekleri açan yöntemler kullanılıyor. Sıkı gözenekli bir cilt üzerinde makyaj daha iyi durur. Gözeneklerin sıkı olması cilde sağlıklı bir görünüm katar ve makyajsızken bile cildin ışıl ışıl ve sağlıklı görünmesini sağlar.

4. Cildin Nem Seviyesini Koruyun: Emülsiyon

Cildi temizledikten, peeling ile ölü derilerden arındırdıktan ve tonik ile pH seviyesini dengeleyip tam anlamıyla temizledikten sonra nemlendirmek için emülsiyon ürünleri kullanabilirsiniz. Emülsiyonlar, Kore cilt bakımının olmazsa olmaz ürünlerinden biridir. Nemlendirici gibi yoğun bir yapıda değildirler. Kimi zaman bir jel görünümünde de olabilen emülsiyonlar genellikle su bazlı ürünlerdir. Hafif bir yapıya sahip olan bu bakım ürünleri özellikle cilde serum sürülmeden önce ya da serumdan sonra kullanılmalıdır. Su bazlı ve hafif yapılı emülsiyonlar sıcak yaz günlerinde cildi ağırlaştırmadan nemlendirmek için de kullanılabilir.

5. Doğal Yağlardan Gelen Güzellik: Esanslar

Temizlenmiş cilde, bitki yağlarından elde edilen esansları sürmek, Kore cilt bakımında oldukça önemli bir adımdır. Cildi, cilt tipine uygun doğal yağlarla ya da bu yağlar ile zenginleştirilmiş bitkisel içerikli cilt bakım ürünleriyle beslemek ve nemlendirmek ve cilt tarafından emilmesini sağlamak gerekir. Bu cildin doğal bariyerinin korunmasına yardımcı olarak cildin ihtiyaç duyduğu neme doymasını sağlar. Bu adımda uçucu yağlar da kullanılabilir. Uçucu yağlar, konsantre ürünler olduğundan tek bir damlası dahi oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Cilt tipinize en uygun uçucu yağı, oldukça az bir miktarda ve dikkatli şekilde kullanabilirsiniz. Çok güçlü yağları kullanırken seyreltmeyi deneyebilirsiniz.

6. Cildiniz İçin Yoğun Bakım: Serumlar

Serumlar, farklı cilt sorunlarına yoğun bakım sunar. Yapıları itibariyle cildin alt katmanlarına dek ulaşmayı başarabilen serum ve ampul çeşitleri konsantre yapıdaki ürünlerdir. Cilt problemine uygun serumu seçerek cildinize hızlı ve yoğun bir bakım yapabilirsiniz. Serum ve ampuller sıvı ve yoğun ürünlerdir. Bu yüzden çoğu zaman bir ya da birkaç damla ürün ile tüm cildinize bakım yapabilirsiniz.

7. Cildinizi Beslemek İçin: Maske

Kore cilt bakım ürünleri arasında yer alan kağıt maskeler de Kore cilt bakımında kullanılıyor. Kağıt maskeler cildi nemlendirerek besliyor. Tıpkı peeling ürünler gibi haftada bir ya da iki kere kullanabileceğiniz kağıt maskeler genel olarak durulanmayan ürünlerdir. Kağıt maskeyi cildinizde tavsiye edilen süre boyunca beklettikten sonra kalan ürünü masaj yaparak cildinize yedirebilirsiniz.

8. Göz Altı Bakımını İhmal Etmeyin: Göz Altı Kremleri

Kore cilt bakımında; göz altlarında koyu halka ve kırışık görünümünün olmaması için göz altları da tıpkı yüz bakımında olduğu gibi göz altına uygun ürünlerle temizlenmelidir. Makyaj kalıntıları göz temizleyici ile temizlenip göz altları sabah ve akşam göz altı problemine uygun ürünlerle nemlendirilmelidir. Göz altları oldukça hassas bir yapıda olduğu için bu bölgede tahribat yaratacak ürünlerle temizlemekten kaçınılmalıdır. Nemlendirici, göz altına parmak uçlarıyla ve nazik hareketlerle uygulanmalıdır. Yüzük parmağıyla nemlendirici ürünün göz altına masaj yaparak yedirilmesi, göz altındaki şişkinlikleri önlemeye yardımcı olur. Göz altı şişlikleri için göz altını ferahlatan ve göz altına nazikçe masaj yapan bilyeli göz altı nemlendirici ürünleri kullanabilirsiniz.

9. Işıldayan Bir Cilt İçin: Nemlendirme

Koreli kadınların cilt bakım rutininde son adıma gelmeden önce cilt tipine uygun nemlendirici kullanmak gerekiyor. Cildin dış tabakasını soğuktan ve sert hava koşullarından korumaya yardımcı olan nemlendirici kremler cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Yeterince nemlendirilmemiş bir cilt mat ve sağlıksız görünür. Işıl ışıl parlayan ve sağlıklı bir cilt görünümü için cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmalısınız. Yağlı bir cildiniz varsa daha hafif ve su bazlı nemlendirici çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

10. Dört Mevsim Kullanın: Güneş Koruyucu

Cildin temizleme ve nemlendirme adımlarından sonra güneş koruyucu sürmek gerekir. Bembeyaz bir cilt için yüksek faktörlü güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Güneş koruyucu sürmek; hem yaz hem de kış mevsiminde cilt bakım rutininde bulunmalıdır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak yalnız cildin beyaz kalması için değil cilt sağlığı açısından da önem taşır.

Koreli kadınların sahip olduğu bembeyaz ve pürüzsüz cilde sahip olmak çok aşamalı bir bakım rutini gerektiriyor. Ciltte beklenilen etkiyi görmek için bu rutini düzenli uygulamak ve doğru ürünleri seçmek büyük önem taşıyor. Porselen gibi bir cilde sahip olmak için kısacası cildi her sabah ve her akşam etkili bir şekilde temizlemek, doğal ve bitkisel kaynaklı ürünlerle nemlendirmek ve güneş koruyucuyu dört mevsim sürmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Siz de Kore cilt bakım ürünleriyle kendinize bir cilt bakım rutini oluşturmak istiyorsanız Yeppuda Korean Cosmetics ürünleri arasında cilt tipinize en uygun olan ürünleri seçebilirsiniz.